Ikony boczne
Twitter YouTube Vimeo Flickr RSS

72 rocznica wymordowania mieszkańców wsi Talczyn

29 września 2014

26  września 2014 r. odbyła się wielka lekcja pamięci narodowej – 72  rocznica wymordowania  mieszkańców wsi  Talczyn. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w intencji   74  ofiar pacyfikacji przeprowadzonej  na terenie placu szkolnego w 1942 r. oraz tych, którzy zostali wywiezieni do  Obozu Koncentracyjnego na Majdanku i tam zamordowani. Powodu, dla którego dokonano  zbrodni nie można wytłumaczyć. Dla Niemców był to odwet za śmierć sierżanta Jobsta ze 101 Policyjnego Batalionu Rezerwy. Policjant został zastrzelony przypadkowo 25 września 1942 r.  przez radziecką partyzantkę. W rezultacie tego wydarzenia Niemcy podjęli działania odwetowe otaczając nocą wieś. Rankiem 26 września mieszkańców spędzono na plac szkolny i po długim okresie przetrzymywania wyprowadzono część zgromadzonej tam ludności wioski na egzekucję. Dramat tamtych dni dotyczył również dzieci w wieku od 1 do 15 lat.

Po Mszy Św. uczniowie  ze Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Talczynie oraz    Ludowy Zespół Śpiewaczy z Talczyna wykonali montaż słowno – muzyczny upamiętniający to tragiczne wydarzenie. Na zakończenie uroczystości  złożone zostały  kwiaty w kapliczce- miejscu egzekucji, w której wmurowana jest urna z ziemią pobraną z terenu Obozu Koncentracyjnego na Majdanku.

W uroczystości uczestniczyli zaproszeni  goście:  Burmistrz Miasta Kock p. Tomasz Futera, Przewodniczący Rady Miejskiej p. Marek Futera, radny  p. Dariusz Niedziela, przewodnicząca Ludowego Zespołu Śpiewaczego p. Elżbieta Czyżak, delegacja OSP   w Talczynie, poczty sztandarowe, miejscowa i szkolna społeczność oraz  rodzice.

DSC02807 DSC02808 DSC02810 DSC02811