Ikony boczne
Twitter YouTube Vimeo Flickr RSS

Przepisy księżnej Anny Jabłonowskiej

15 września 2021

Księżna Anna z Sapiehów Jabłonowska, “Pani na Kocku i Siemiatyczach”, znana jest jako XVIII-wieczna reformatorka swoich dóbr. Wiele osób zapewne słyszało o jej sławetnych “Ustawach powszechnych dla dóbr moich rządców”. Ale mało kto wie, że właścicielka Kocka w I tomie swoich “Ustaw…” zamieściła także przepisy kulinarne.
Które z receptur podług “Ustaw…” samej księżnej uda się odtworzyć w najbliższą niedzielę? Czy skorzystamy z fragmentu “Sposób marynowania ziół na zimę”, “Sposób robienia ciast”, a może będzie to ryż kartoflowy?
Z otworzeniem XVIII-wiecznych przepisów właścicielki Kocka radzić sobie będą dziarskie kockie mieszczki – członkinie Koła Gospodyń Wiejskich “Malwianki” z Kocka, które wesprą Kockie Stowarzyszenie Oświatowo-Regionalne w tym przedsięwzięciu.
Nie zabraknie także opowieści o ówczesnych obyczajach. Zgromadzonych także sama księżna Anna Jabłonowska wraz ze swoim dworem z grupy tańca dawnego “Belriguardo”. Dwórki nie tylko zaprezentują stroje i pokaz tańca, ale także nauczą chętne osoby tańczyć na ówczesną modę.
Dzięki smakom, strojom, tańcom, muzyce i opowieściom rodem z XVIII-wieku będzie można poczuć się jak w gościnie u samej księżnej Anny.
Do zobaczenia 19 września o 16.00 na pl. Anny Jabłonowskiej w Kocku.
W przypadku niepogody wydarzenie odbędzie się w sali widowiskowej przy ul. Stępnia 6, oczywiście w Kocku.
Na wydarzenie organizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zapraszają:
– Kockie Stowarzyszenie Oświatowo-Regionalne,
– KGW „Malwianki” z Kocka,
– Dom Kultury im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Kocku
– Narodowy Instytut Dziedzictwa.