73. rocznica pacyfikacji wsi Talczyn
Talczyn był w okresie II wojny światowej świadkiem zbrodni hitlerowskiej dokonanej na miejscowej ludności dn. 26 września 1942 r. 25 września 1942 r. sierżant Jobst ze 101 Policyjnego Batalionu Rezerwy przewoził aresztowanego S. Krasuckiego z Karoliny do Kocka, gdzie stacjonował pluton okupanta. W Talczynie niemiecki policjant wpadł w zasadzkę przygotowaną przez sowiecką partyzantkę. Został zastrzelony. Nocą tego samego dnia Niemcy zarządzili „radykalną czystkę i akcję odwetową”. Nad ranem mieszkańców wsi, w tym kobiety i dzieci, spędzono do budynku szkoły. Po południu wyprowadzono część ludności na plac szkolny. Wybrano 13 mężczyzn i wywieziono na Majdanek. ,,Pozostałe osoby ustawili w szeregu. Szkołę zamknęli. Włączyli wszystkie motory, aby zagłuszyć strzały. Słychać było krzyki i płacz”- wspomina Marian Szumiec – świadek wydarzeń. Jedną krótką serią z karabinów maszynowych zabili wszystkich – 74 osoby.
W rocznicę tamtych tragicznych wydarzeń w miejscowej kaplicy odbyła się Msza Święta w intencji wszystkich pomordowanych. Następnie dzieci ze Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Talczynie, młodzież i Ludowy Zespół Śpiewaczy z Talczyna zaprezentowali montaż słowno – muzyczny. Odczytano nazwiska wszystkich pomordowanych, a następnie uczczono ich pamięć minutą ciszy. W hołdzie zmarłym przedstawiciele władz Kocka: Burmistrz Miasta Kock p. Tomasz Futera, przewodniczący Rady Miejskiej w Kocku p. Marek Futra, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej p. Dariusz Niedziela, przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Talczynie, Ludowego Zespołu Śpiewaczego z Talczyna, uczniowie szkoły, rodziny pomordowanych złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze w kapliczce, miejscu egzekucji, w której złożona jest urna z prochami pomordowanych w Obozie Koncentracyjnym na Majdanku. W rocznicowych uroczystościach uczestniczyli również mieszkańcy wsi Talczyn oraz przybyli goście.
To tragiczne wydarzenie upamiętniają tablice wmurowane we frontową ścianę kaplicy w Talczynie z nazwiskami rozstrzelanych oraz wywiezionych i zamordowanych na Majdanku, a także pamiątkowa tablica znajdująca się przy wejściu do szkoły.