Wsparcie dla inwestorów
Wsparcie dla inwestorów
WSPARCIE DLA INWESTORÓW
ZACHĘTY INWESTYCYJNE
Zwolnienia z podatku dochodowego (CIT lub PIT) dla przedsiębiorców.
Od 30 czerwca 2018 r. obowiązują nowe regulacje dotyczące systemu udzielania pomocy publicznej w formie zwolnienia z podatku dochodowego CIT lub PIT, które funkcjonowały do tej pory wyłącznie w ramach specjalnych stref ekonomicznych. Nowe przepisy umożliwiają skorzystanie ze zwolnienia z podatku na obszarze całej Polski przez firmy realizujące nowe inwestycje, zarówno na terenach publicznych, jak i prywatnych.
Uzyskanie tego rodzaju pomocy publicznej jest uzależnione w głównej mierze od przedmiotu planowanej inwestycji oraz od spełnienia kryteriów ilościowych (poniesienie kosztów kwalifikowanych w określonej wysokości) i jakościowych, szczegółowo opisanych w rozporządzeniu o pomocy publicznej. Kosztami kwalifikowalnymi nowej inwestycji są: koszt nabycia gruntu; nabycia, rozbudowy lub modernizacji środków trwałych np. maszyn; nabycia wartości niematerialnych i prawnych (programy komputerowe, licencje, certyfikaty itp.) lub dwuletnie koszty pracy nowozatrudnionych pracowników.
Zgodnie z nowymi regulacjami na pomoc publiczną w postaci zwolnienia podatkowego w ramach decyzji o wsparciu mogą liczyć:
- wszystkie przedsiębiorstwa z sektora tradycyjnego przemysłu, z wyjątkiem przedsiębiorstw produkujących m.in.: materiały wybuchowe, alkohol, wyroby tytoniowe, stal, czy też firm prowadzących działalność w sektorze wytwarzania i dystrybucji energii; handlu hurtowego i detalicznego, obiektów i robót budowlanych, w zakresie usług związanych z zakwaterowaniem i usług gastronomicznych oraz prowadzenia ośrodków gier; uzyskania wsparcia, na mocy przepisów unijnych, wykluczone są również firmy z sektora hutnictwa, żelaza i stali, sektora węglowego, czy sektora transportowego;
- wybrane przedsiębiorstwa z sektora nowoczesnych usług (BSS) świadczące usługi: informatyczne, badawczo – rozwojowe w dziedzinie nauk przyrodniczych i technicznych, rachunkowości i kontroli ksiąg, z zakresu księgowości (z wyłączeniem deklaracji podatkowych), badań i analiz technicznych, centrów telefonicznych, architektonicznych oraz inżynieryjnych.
Nowe zasady wsparcia:
– zwolnienia podatkowe dostępne w całym kraju, przydzielane na czas określony, nie dłuższy niż 15 lat;
– jasne kryteria ilościowe i jakościowe, dopasowane do specyfiki terenu;
– kryteria ilościowe uzależnione od stopy bezrobocia w powiecie i wielkości przedsiębiorstw;
– kryteria jakościowe wspierające projekty zakładające m.in. prowadzenie działalności B+R, rozwój klastrów, jak i te zapewniające korzystne warunki dla pracowników;
– preferencyjne warunki dla inwestycji na terenach słabiej rozwiniętych;
– warunki wsparcia dostosowane do mikro, małych i średnich firm;
– jeden standard obsługi inwestora przez zarządzających strefami;
– szybsze decyzje dotyczące wsparcia.
Zysk firmy:
– inwestorzy, którzy zdecydują się na działalność w Kocku mogą liczyć na pomoc publiczną w postaci zwolnienia podatkowego z tytułu kosztów realizacji nowej inwestycji lub utworzenia nowych miejsc pracy – na terenie powiatu lubartowskiego wynoszą one: 50% dla inwestorów dużych (powyżej 250 pracowników), 60% dla średnich (do 250 pracowników) i 70% dla małych (do 50 pracowników) oraz mikro (do 10 pracowników); szczegółowe informacje oraz zasady działania dostępne są na stronie internetowej SSE EURO-PARK Mielec;
– możliwość rozwoju przedsiębiorstwa w jego obecnej lokalizacji;
– dopasowanie strategii firmy do wspieranych działań;
– dodatkową promocję, jeśli projekty są innowacyjne;
– możliwość kształtowania lokalnej polityki gospodarczej.
Jak starać się o wsparcie?
Przedsiębiorca, który chce inwestować na wybranym terenie, zgłasza się do firmy zarządzającej daną strefą. Decyzję o wsparciu na terenie powiatu lubartowskiego wydaje zarządzający obszarem, którym jest Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. jako zarządzająca Specjalną Strefą Ekonomiczną EURO-PARK MIELEC. Należy złożyć tam odpowiedni wniosek, a inwestycja będzie weryfikowana na podstawie kryteriów jakościowych i ilościowych. Firma, która je spełni otrzymuje wsparcie ułatwiające rozwój biznesu. Decyzja wydawana jest na wniosek przedsiębiorcy na czas oznaczony (nie krótszy niż 10 lat i nie dłuższy niż lat 15 w przypadku, gdy decyzja o wsparciu wydawana jest na inwestycję zlokalizowaną na terenie położonym w granicach specjalnej strefy ekonomicznej), którego obowiązywanie zależy od intensywności pomocy publicznej ustalonej dla danego obszaru. Na podstawie otrzymanej decyzji o wsparciu przedsiębiorca będzie mógł korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego.
Więcej informacji.
Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Oddział w Mielcu, Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK MIELEC, ul. Partyzantów 25, 39-300 Mielec, tel.: (17) 788 72 36, e-mail:[email protected], https://europark.arp.pl/polska-strefa-inwestycji lub https://www.paih.gov.pl/strefa_inwestora/Polska_Strefa_Inwestycji.
Granty rządowe.
Granty rządowe przyznawane są na podstawie „Programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011 – 2023” przyjętego przez Radę Ministrów w dniu 5 lipca 2011 r. Program stanowi jeden z instrumentów umożliwiających wsparcie projektów inwestycyjnych w Polsce. Jego głównym celem jest wzrost innowacyjności oraz konkurencyjności polskiej gospodarki. Cechuje go indywidualne podejście do inwestora. Stanowi on instrument interwencji służący przyciągnięciu inwestorów uznanych za ważnych, przy zastosowaniu zindywidualizowanej obsługi z wykorzystaniem dotacji o wysokości dostosowanej – w określonych ramach – do specyfiki danego przypadku.
Forma wsparcia.
Wsparcie przyznawane jest w formie dotacji na podstawie dwustronnej umowy zawartej pomiędzy Ministrem Przedsiębiorczości i Technologii a inwestorem. Umowa reguluje szczegółowo warunki wypłaty dotacji przy zachowaniu zasady, że dotacja jest wypłacana proporcjonalnie do stopnia realizacji zobowiązań.
Beneficjenci.
O wsparcie wnioskować mogą wyłącznie przedsiębiorcy planujący inwestycje w następujących sektorach priorytetowych:
- sektor motoryzacyjny,
- sektor elektroniczny oraz produkcji sprzętu AGD,
- sektor lotniczy,
- sektor biotechnologii,
- sektor rolno-spożywczy,
- sektor nowoczesnych usług,
- działalność badawczo-rozwojowa (B+R).
Ponadto o wsparcie mogą wnioskować przedsiębiorcy planujący inwestycje produkcyjne w innych sektorach, o minimalnych kosztach kwalifikowanych 750 mln zł i tworzące co najmniej 200 nowych miejsc pracy lub o minimalnych kosztach kwalifikowanych 500 mln zł i tworzące co najmniej 500 nowych miejsc pracy (znaczące inwestycje).
Tytuły wsparcia.
W ramach programu wsparcie inwestycji początkowej będzie udzielane z dwóch tytułów: kosztów kwalifikowanych tworzenia nowych miejsc pracy; kosztów kwalifikowanych inwestycji. Program jest w całości finansowany ze środków budżetu państwa. Przedstawiciele Ministra Przedsiębiorczości i Technologii oraz PAIH udzielają stosownych informacji m.in. na temat prawnych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej i formalnych wymogów umożliwiających udzielenie wsparcia w ramach programu.
Więcej informacji.
https://www.gov.pl/web/przedsiebiorczosc-technologia/program-wspierania-inwestycji-o-istotnym-znaczeniu-dla-gospodarki-polskiej-na-lata-2011-2023 https://www.paih.gov.pl/strefa_inwestora/grant_rzadowy#
Kontakt dla inwestorów: [email protected], tel. +22 334 98 00
Pomoc regionalna
Przedsiębiorstwa działające w województwie lubelskim mogą korzystać z pomocy publicznej, która dzieli się na trzy główne kategorie:
- regionalną,
- sektorową,
- horyzontalną.
Najważniejszą formę pomocy regionalnej stanowi pomoc inwestycyjna, która przyznawana jest w przypadku realizacji inwestycji początkowych. Polegają one na zakupie rzeczowych aktywów trwałych (grunty, budynki, urządzenia
i maszyny) oraz niematerialnych i prawnych (patenty, licencje, wiedza techniczna, know-how), które są związane z utworzeniem nowego przedsiębiorstwa lub jego rozbudową, zróżnicowaniem produkcji w firmie czy istotnym przekształceniem procesu produkcyjnego. Wartość pomocy jest uzależniona od wysokości wydatków inwestycyjnych i wyznaczana w oparciu o jedno z dwóch kryteriów:
- nakładów przeznaczonych na realizację inwestycji,
- kosztów wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w wyniku dokonania inwestycji poniesionych w okresie dwóch lat.
Na kwotę udzielanej pomocy wpływa także regionalna intensywność, czyli maksymalny odsetek kosztów projektu, które mogą zostać pokryte w ramach pomocy. W perspektywie 2022-2027 wskaźnik intensywności w województwie lubelskim wynosi 50%. – jest to najwyższa wartość wśród wszystkich regionów w Polsce.
Ze względu na przynależność przedsiębiorstwa do określonej branży przyznawana jest pomoc sektorowa. Dotyczy ona głównie firm prowadzących działalność w ramach tzw. sektorów wrażliwych, których sytuację na rynku można określić jako trudną. Do tej grupy należą: budownictwo okrętowe, żegluga morska, górnictwo węgla, hutnictwo żelaza i stali, przemysł włókien sztucznych, przemysł motoryzacyjny oraz rolnictwo i rybołówstwo. Wsparcie udzielane jest w celu skutecznego rozwiązywania problemów długofalowych, często polega na obniżeniu zdolności produkcyjnych i wielkości produkcji w przedsiębiorstwie lub pokryciu kosztów likwidacji działalności.
W odróżnieniu od dwóch poprzednich rodzajów pomocy, pomoc horyzontalna nie jest związana z lokalizacją przedsiębiorstwa w danym regionie ani jego przynależnością do konkretnego sektora. Ten rodzaj pomocy nastawiony jest na realizację określonych celów przyczyniających się do rozwoju gospodarczego regionu. W perspektywie 2022-2027 można wyróżnić kilka rodzajów pomocy, których dokładne warunki przyznawania określają dokumenty unijne i krajowe:
- pomoc na restrukturyzację – udzielana firmom znajdującym się w trudnej sytuacji ekonomicznej i posiadającym opracowany plan restrukturyzacji, który ma na celu ponowne uzyskanie pozycji konkurencyjnej na rynku;
- pomoc na ratowanie – udzielana podmiotom na czas opracowywania planu restrukturyzacji lub prowadzenia działań skutkujących likwidacją działalności;
- pomoc na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw – inwestycyjna, na zatrudnienie, na rzecz małych przedsiębiorstw nowo utworzonych przez kobiety, na usługi doradcze oraz udział w targach;
- pomoc na zatrudnienie – udzielana w zakresie tworzenia nowych miejsc pracy i rekrutacji osób niepełnosprawnych lub znajdujących się w trudnej sytuacji;
- pomoc na działalność badawczą, rozwojową i innowacyjną – na projekty badawczo-rozwojowe, działalność innowacyjną, techniczne studia wykonalności, pokrycie kosztów praw własności przemysłowej w sektorze MSP, usługi doradcze i wsparcia w zakresie innowacji, tymczasowe zatrudnienie pracowników o wysokich kwalifikacjach;
- pomoc na szkolenia – ogólne lub specjalistyczne szkolenia obecnych lub przyszłych pracowników przedsiębiorstw;
- pomoc na ochronę środowiska – przyznawana inwestycjom przyczyniającym się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń, oszczędności energii lub rekultywacji powierzchni ziemi.
Rodzajem wsparcia stosowanym w wielu programach pomocowych jest pomoc de minimis. Przepisy ustalają wartość pomocy przekazaną w ciągu trzech lat jednemu podmiotowi gospodarczemu na 200 tys. euro, a prowadzącemu działalność w sektorze transportu drogowego – na 100 tys. euro. Wsparcie może przybierać różne formy np. zwolnienia z podatku od nieruchomości, pokrycia części kosztów inwestycji, pożyczek i poręczeń kredytowych dla firm z sektora MSP, finansowania projektów promocji przedsiębiorstw, dotacji na rozwój technologiczny i innowacyjny.
Więcej informacji.
https://gospodarka.lubelskie.pl/pl/strefa-inwestora/
Jakość i warunki życia w regionie
Województwo lubelskie racjonalnie wykorzystując specyfikę społeczno – gospodarczą, zasoby środowiska, a także wieloośrodkowość sieci ośrodków miejskich rozwija się w sposób zrównoważony. Kreatywność i otwartość mieszkańców, aktywność naukowo – badawcza, tworzenie i stosowanie rozwiązań innowacyjnych oraz partnerstwo w zarządzaniu kształtuja nowoczesny charakter regionu. Rośnie jego znaczenie jako strategicznego producenta finalnych wyrobów bazujących na surowcach rolniczych, dostarczyciela usług prozdrowotnych czasu wolnego. W efekcie region oferuje atrakcyjną przestrzeń do życia, pracy i inwestowania w zdrowym i bezpiecznym otoczeniu.
Gmina Kock
W związku z powyższym w Urzędzie Miejskim w Kocku powstał Punkt Obsługi Inwestora, który jest miejscem pierwszego kontaktu dla przedsiębiorców, którzy chcieliby inwestować w naszej gminie.
Do jego głównych zadań należy podejmowanie działań stymulujących aktywność gospodarczą miasta oraz promujących Kock jako atrakcyjne miejsce do podejmowania działalności gospodarczej i inwestycyjnej. Punkt przede wszystkim udziela informacji i oferuje pomoc przedsiębiorcom chcącym lokować swoje inwestycje w gminie. Gmina zapewnia szeroki wachlarz możliwości ulokowania kapitału, a także nawiązania współpracy w różnych dziedzinach. Wspiera inwestora na każdym etapie procesu inwestycyjnego i pozyskiwania decyzji administracyjnych. Każdy przedsiębiorca otrzyma swojego opiekuna, który będzie pełnił funkcję koordynatora pomiędzy inwestorem, a referatami urzędu. Gmina oferuje również pomoc w rozwiązywaniu problemów związanych z inwestycją oraz obejmuje opieką poinwestycyjną.
Formy wsparcia dla firm:
– wsparcie w realizacji procedur związanych z tworzeniem nowej inwestycji;
– pozyskiwanie i szkolenie kadr;
– udzielanie kompleksowej informacji na temat:
- potencjału gospodarczego miasta,
- zasad prowadzenia działalności gospodarczej,
- oferty inwestycyjnej miasta, dostępności terenów i wszechstronnej pomocy w znalezieniu odpowiedniej lokalizacji zgodnej z oczekiwaniami inwestora oraz partnerów i pracodawców,
- zachęt inwestycyjnych i preferencji podatkowych,
- możliwości inwestycyjnych miasta, w tym ofert terenów inwestycyjnych, powierzchni biurowych, hal i magazynów.
OSOBY DO KONTAKTU
Tomasz Futera
Burmistrz Miasta Kock
81 85 91 004 lub 005 w. 50
e-mail: [email protected]
Maciej Tracz
Zastępca Burmistrza Miasta Kock
tel. 81 85 91 004 lub 005 w. 32
e-mail: [email protected]
Anna Guz – Śmiecińska
Inspektor ds. mieszkalnictwa i obrotu nieruchomościami Gminy
818591004 lub 005 wewn. 34
e-mail: nieruchomoś[email protected]