Ikony boczne
Twitter YouTube Vimeo Flickr RSS

Obchody 76. rocznicy BITWY POD KOCKIEM

5 października 2015

W sobotę 3 października w ramach obchodów 76. rocznicy Bitwy pod Kockiem w hali widowiskowo-sportowej odbył się koncert laureatów XI Festiwalu Pieśni Patriotycznej. Po występie 13 nagrodzonych i wyróżnionych uczniów szkół podstawowych i gimnazjalistów (łącznie w przesłuchaniach konkursowych, które odbyły się 30 września wzięła udział rekordowa liczba 43 wykonawców) z trzech województw ufundowane przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych i Dom Kultury nagrody rzeczowe oraz dyplomy i statuetki wręczyli laureatom płk. Michał Rohde (prawnuk generała Franciszka Kleeberga) i burmistrz Kocka Tomasz Futera.

W niedzielę 4 października uroczystości na placu przed pomnikiem Gen. Kleeberga rozpoczął burmistrz Tomasz Futera, który przywitał gości i odczytał list Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do uczestników i organizatorów uroczystości, po czym odprawiona została Msza Święta w intencji Kleeberczyków (koncelebra: ks. Marian Wydra, ks. mjr Andrzeja Piersiak, proboszcz parafii wojskowo-cywilnej w Lublinie, i ks. Ryszard Nicpoń). Oprawę muzyczną mszy przygotowali Zespół Artystyczny NADZIEJA pod dyrekcją p. Mateusza Obroślaka i wojskowa orkiestra dęta z Radomia. Po zakończeniu mszy nastąpiła ceremonia wręczenia medalu „Pro Patria” panu Krzysztofowi Karbowskiemu. Medal wręczył Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Minister Jan Stanisław Ciechanowski w asyście pułkownika Zbigniewa Krzywosza.

Głos zabrali minister Ciechanowski i wicewojewoda Marian Starownik.

Następnie została sformowana kolumna przemarszu na Cmentarz Wojenny (orkiestra, kompania reprezentacyjna wojsk lotniczych pod dowództwem kpt. Pawła Orłowskiego, poczty sztandarowe, konnica i grupy rekonstrukcyjne, goście i wszyscy zebrani). Na cmentarzu odegrano hymn narodowy, odczytano Apel Pamięci, po czym nastąpiła salwa honorowa  i złożenie kwiatów przez zgromadzone delegacje. Kwiaty składali: w imieniu rodziny Gen. Kleeberga płk. Michał Rohde z tow., minister Jan Stanisław Ciechanowski, Kleeberczyk płk. Bolesław Kowalski i stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Kraju o. Lublin, senator Stanisław Gogacz, wicewojewoda lubelski Marian Starownik, w imieniu marszałka województwa Sławomira Sosnowskiego p. Krzysztof Paśnik, starosta lubartowski Fryderyk Puła, starosta łukowski Janusz Kozioł, delegacja gminy Serokomla z wójtem Piotrem Chabrem i przewodniczącym Rady Gminy Januszem Kozarskim, szefowie Wojewódzkich Sztabów Wojskowych w Lublinie i Białymstoku, Wyższa Szkoła Oficerska sił Powietrznych w Dęblinie, komendant powiatowy policji w Lubartowie mł. insp. Marek Wrona i komendant komisariatu policji w Kocku nadkom. Krzysztof Hermaniuk, Stowarzyszenie 5. Pułku Ułanów Zasławskich z Ostrołęki, Lubelskie Porozumienie Organizacji Kombatanckich Patriotyczno-Niepodległościowych i Służb Mundurowych, Związek Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych o. w Lubartowie, Stowarzyszenie POKOLENIA – zarząd woj. w Lublinie z majorem Januszem Szyszko i Kazimierzem Domańskim, Zespoły Szkół w Kocku i Poizdowie, szkoły podstawowe z Talczyna i Białobrzeg.

Uroczystości zakończył występ wojskowej orkiestry dętej w hali widowiskowo-sportowej.

 

DSC_0425 DSC_0424DSC_0421 (2) DSC_0427 DSC_0430 DSC_0434 DSC_0440 DSC_0442 DSC_0443 DSC_0445 DSC_0447 DSC_0448 DSC_0450 DSC_0451 DSC_0459 DSC_0460 DSC_0462 DSC_0465 DSC_0470 DSC_0471 DSC_0501 DSC_0541 DSC_0543 DSCF7124 DSCF7126 DSCF7128 DSCF7132 DSCF7135