Ikony boczne
Twitter YouTube Vimeo Flickr RSS

„Time for a change!” – „Czas na zmianę! Rozwój kompetencji uniwersalnych uczniów Szkoły Podstawowej im. gen. Fr. Kleeberga”

11 kwietnia 2024

nr 2022-2-PL01-KA122-SCH-000098709- pod takim hasłem odbyła się druga krótkoterminowa mobilność uczniów, finansowana przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus+.

Pod koniec marca 15 uczniów klas 7 i 8 wróciło z dwutygodniowego pobytu w Portugalii.  Młodzież z Kocka uczestniczyła w wyjeździe w ramach projektu „Time for a change!” – „Czas na zmianę!”, realizowanego w międzynarodowym programie Erasmus+. Głównym celem wyjazdu było wzmocnienie kompetencji kluczowych, w tym: nauki języków obcych, udoskonalanie umiejętności informatycznych oraz kompetencji niezbędnych do rozwoju osobistego.

Szkołą przyjmującą była instytucja Agrupanto de Escolas Alberto Sampaio w Bradze.  Podczas pobytu w Portugalii uczniowie wzięli udział w licznych zajęciach organizowanych przez szkołę partnerską. Jednym z ważniejszych zadań projektowych było przygotowanie w języku angielskim prezentacji multimedialnych o swoich krajach. Uczniowie mieli okazję podzielić się wiedzą na temat historii, kultury, tradycji oraz życia codziennego w Polsce i w Portugalii.

Uczniowie wzięli udział w różnego rodzaju zajęciach integracyjnych, mających na celu budowanie więzi między uczestnikami wymiany. Wspólne wycieczki po okolicy, wystawy ogrodnicze, targi kulinarne czy aktywności fizyczne to tylko niektóre z form, które umożliwiły uczestnikom także lepsze zrozumienie kultury i tradycji Portugalii.

Doświadczenia kulturowe uczniowie zdobywali również podczas licznych wycieczek do atrakcyjnych miejscowości turystycznych. W czasie wolnym od nauki zwiedzali portugalskie miasta i poznawali kulturę kraju. Mieli okazję odkryć historyczne skarby Viana do Castelo, Bragi, sanktuarium Bom Jesus, Gimaraes oraz Fatimy. Wzięli udział w rejsie statkiem po malowniczej rzece Duoro w Porto, podziwiając liczne zabytki tego urokliwego miasta.

Wyjazd do Portugalii w ramach programu Erasmus+ umożliwił uczniom zdobycie nowych doświadczeń edukacyjnych, kulturowych i językowych, a także dostarczył niezapomnianych wrażeń.

Inicjatywa została zrealizowana dzięki zaangażowaniu p. Elżbiety Krakowiak- szkolnego koordynatora programu, p. Janusza Kucharuka dyrektora Szkoły Podstawowej w Kocku, partnera z Portugalii, EduPlus z Bragi oraz Fundacji inCREA z Lublina, z którą szkoła współpracuje w zakresie międzynarodowej wymiany doświadczeń edukacyjnych.